היכרות עם סוגים שונים של מכונות CNC יכולה לסייע לשילוב שלהן בענפי תעשייה רבים. בנוסף, מכונות מן הסוג הזה משמשות לייצור מדרסים ולכן יש להן השפעה גם על אנשים פרטיים

בקר CNC מאפשר להניע כלי עיבוד שבבי. באמצעות הבקר, אפשר למשל לשלוט מרחוק במכונות כגון כרסומת, מחרטה או מקדחה או להפעיל כלי עיבוד לכיפוף פחים. במקרים אחרים, אותו בקר משמש לעבודה על חומרי גלם שונים והכלי שבו הוא שולט יכול לייצר רכיבים גדולים או קטנים בתעשייה באמצעות הסרה בררנית של חומר מגוש של חומר גלם.

במילים אחרות, מה שבקר CNC עושה זה לתפעל מכשירים שונים לעיצוב וייצור שבבי בחומרי גלם קשים. באמצעות הבקר, אפשר לשלוט בצורה אוטומטית באופן שבו מסירים את החומר מגוש חומר הגלם ולהשיג תוצאות מעולות. כמו כן, הבקר פועל ללא מגע יד אדם והמשמעות היא עבודה מסביב לשעון לצורך חיסכון בהוצאות, שיפור בביצועים ושמירה על כללי הבטיחות המחמירים ביותר.

סוגי מכונות CNC ולמה הן משמשות?

היכרות עם סוגים שונים של מכונות CNC היא תנאי לניצול נכון של יתרונות הבקר. אם רוצים להשתמש בבקר על מנת לחסוך בהוצאות וגם לשפר ביצועים, צריך להבין מה עושה כל מכונה. כאן יש מספר דגשים שהם חלק בלתי נפרד מתוך מערכת השיקולים הכללית:

כרסומת — כרסומת משמשת בעיקר לעיבוד מדויק של משטחים מישוריים וצורתיים. גם אם לחומר הגלם המקורי אין שום צורה שקרובה להיות מישור, הכרסומת הנשלטת מרחוק באמצעות בקר CNC מאפשרת להפיק ממנו ערך מוסף. כמו כן, כרסומת משולבת בתעשייה הקלה והכבדה ובאמצעותה אפשר להשיג שורה ארוכה של יתרונות.

מחרטה — מחרטה פועלת בצורה קצת אחרת כי התפקיד שלה הוא לעבד חלקים ציריים סימטריים. זה אומר שאת התוצר של המחרטה בדרך כלל משלבים בתוך מכונות אחרות ולא משתמשים בו כאשר הוא עומד בפני עצמו, אך זה לא פוגע בחשיבותו עבור התעשייה הקלה והכבדה. מעבר לכך, היתרון של מחרטה בא לידי ביטוי בכך שניתן להשתמש בה על מנת לעבד מתכות, עץ וחומרים פלסטיים.

מקדחה — מקדחה היא כידוע כלי עבודה שבו משתמשים על מנת ליצור חורים בתוך חומרים קשים, החל ממתכת ועץ ועד אבן. אבל בניגוד למקדחה ידנית שאותה מפעילים בצורה עצמאית, יש מקדחות גדולות שמופעלות מרחוק על ידי בקר CNC. באמצעות הבקר, ניתן לגרום למקדחה לעבוד על פי תסריט ממוחשב ואף לפקח מרחוק על הביצועים ועל התפוקה.

ייצור מדרסים ב-CNC

עוד פעולה שמתבצעת על בסיס שימוש בבקר CNC היא ייצור מדרסים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא את כל המדרסים מייצרים מאותם סוגים של פלסטיק או סיליקון. בפועל, מה שקורה הוא שבוחרים את חומר הגלם שממנו מעבדים את הצורה של המדרס על פי המטרות שאותן רוצים להשיג. בשלבים מוקדמים יותר, מגדירים את אופי השימוש במדרס על פי קהל היעד שאליו הוא מיועד — כמו למשל ספורטאים לעומת חובבנים, ילדים לעומת מבוגרים, בעלי מוגבלויות וכן הלאה.

לאחר הגדרת הצרכים ובחירת חומר הגלם שבו רוצים להשתמש על מנת לעצב ולייצר את המדרס, מפעילים מכונות CNC מתאימות. מכונות אלו אחראיות להסיר בצורה בררנית חלקים מחומר הגלם המקורי, כדי להגיע לצורה המבוקשת של המדרס. בין לבין, אפשר גם לשנות את התפקוד של המכונה ולבצע את זה באופן שלא פוגע בתפוקה או במהירות העבודה. בסוף, מוודאים שהמדרסים מוכנים לשימוש ומשווקים אותם עבור הלקוחות, הצרכנים וקהל היעד.

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il