אורטופד הוא רופא שהשלים את מסלול הלימודים וההתמחות. כפועל יוצא מכך, מותר לו על פי החוק לאבחן סוגים שונים של מחלות ואף להמליץ ברמה הפרקטית על סוגי טיפולים וניתוחים. בנוסף, זהו רופא שיכול להפנות את המטופלים לסוגים שונים של אביזרים

אורטופדיה היא חלק מתחום רחב שכולל בתוכו עיסוק במחלות, ליקויים ופגיעות טראומה של מערכת העצמות והשרירים בגוף האדם. בגלל שכל ליקוי או מחלה כזו משפיעים באופן ישיר על איכות החיים, יש חשיבות אדירה למעורבות של בעלי מקצוע. כאשר בעלי מקצוע שמתמחים בנושא מעורבים בטיפול בשלב מוקדם, הסיכוי לשיקום מוצלח עולה בעשרות אחוזים.

הבעיה היא שדווקא אנשים שסובלים מליקויים, מחלות ופגיעות טראומה של מערכת העצמות והשרירים בגוף האדם לא תמיד מודעים אליהם — עד שזה נהיה מאוחר מדי. הסיבה לכך היא בין היתר שקשה לזהות את המחלה ושאין לה ביטוי חיצוני, למעט כאבים שגם אותם לא תמיד קל לייחס למערכת העצמות והשרירים. אז אם לא יודעים מה הסיבה לבעיה ועם מי להתייעץ, הנזק רק הולך ומחריף.

כאן נכנס לתמונה איש מקצוע מסוג אורטופד. אם רוצים להבין מיהו אורטופד ומה הוא עושה, צריך לחלק את תחום העיסוק שלו למספר חלקים שונים:

א. התמחות והכשרה — אורטופד הוא קודם כל רופא מומחה. בישראל נחשבת אורטופדיה להתמחות רשמית ברפואה שמוכרת על ידי כל הגופים והמוסדות, מה גם שזה בדיוק המצב במדינות אחרות בעולם לרבות אירופה וארצות הברית. אז כאשר שואלים מיהו אורטופד, צריך לזכור שמדובר על רופא שהתמחה בכך.

ב. לימודים והתמחות — רופא לא יכול להסתפק בבחירת תחום התמחות מסוים כדי להציע את סל השירותים שלו עבור אנשים שסובלים ממחלות, ליקויים ופגיעות טראומה של מערכת העצמות והשרירים בגוף. במקום זה, מה שעליו לעשות זה להשלים את מסלול הלימודים. בישראל למשל צריך ללמוד 7 שנים כדי להיות אורטופד, מה גם שמיד לאחר מכן מתחילים תקופת התמחות של 6 שנים. בנוסף, במהלך תקופת ההתמחות אפשר לבחור תת התמחות בנושא ספציפי — כמו יד, רגל, גב, מפרקים, כתף, ילדים, מבוגרים ועוד.

ג. אבחון מחלה או בעיה אורטופדית — אורטופד הוא רופא שמוסמך על פי החוק לאבחן מחלה או בעיה אורטופדית. כדי לעשות את זה, האורטופד יכול לשלב בין בדיקה גופנית לבין תשאול בעל פה. עם הזמן, האורטופד גם צובר מספיק שנות ניסיון שמאפשרות לו לסנן החוצה בעיות לא רלוונטיות ולהתמקד רק בסימפטומים הנכונים.

ד. המלצות לטיפולים וניתוחים — אורטופד הוא גם רופא שמוסמך להמליץ על סוגים שונים של טיפולים. במקרה של בעיות אורטופדיות קלות יחסית, ההמלצה תהיה בדרך כלל תרופתית או על פיזיותרפיה. במקרים של בעיות חמורות יותר, מותר לאורטופד להמליץ על ניתוח. כמו כן, אורטופד הוא איש המקצוע היחיד בענף הרפואה שמכיר סוגים שונים של אורטופדים ואביזרים.

רמת המקצועיות של אורטופד נמדדת בטווח הארוך. בניגוד לרופאים בתחומים רבים אחרים שבהם אפשר לראות את השיפור במחלה או בבעיה כבר באופן מיידי, כאן בדרך כלל מדובר על תהליך מורכב יותר. במסגרת התהליך הזה, האורטופד ממליץ על סוגים שונים של אביזרים ואף משווה בין הכלים שעומדים לרשותו על מנת לסייע לקהל היעד.

האביזרים העיקריים שעומדים לרשות אורטופד שרוצה לעשות את העבודה שלו הם מגני ברכיים, מדרסים, מיישרי כתף ועוד. דרך זה, אפשר לראות עד כמה העבודה של האורטופד חשובה ובעלת ערך פרקטי מובהק.

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il