היכרות עם הבדלים בין סוגים שונים של מדרסים יכולה להשפיע בצורה דרמטית על איכות החיים של גברים ונשים בכל הגילאים. אבל ממה נובעים ההבדלים האלה ולמה כדאי לתת עדיפות להתאמה אישית? הנה כל התשובות

התפקיד של מדרסים הוא ליצור זווית נחיתה נכונה עבור כף הרגל. כאשר המדרסים מבצעים את תפקידם בצורה טובה, התוצאה היא פיזור של העומס המוטל על הרגליים, על המפרקים וכמובן גם על עמוד השדרה. כתוצאה מכך, מדרסים הם כיום חלק בלתי נפרד מרשימת ההמלצות של כל אורתופד והם יכולים להיות אפקטיביים מאוד בהתמודדות עם כאבי גב כרוניים.

הבעיה היחידה היא שיש סוגים שונים של מדרסים. בגלל שקיימים סוגים שונים של פתרונות כאלה, קשה לפעמים לבחור אותם. כמו כן, בחירה לא נכונה של המדרסים עלולה להוריד לטמיון את כל המאמץ למנוע כאבי גב. בהקשר הזה, הפתרון הכי טוב הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע עוד לפני שבוחרים מדרסים ולנסות לבדוק מה מאפיין כל אחד מהם.

מה ההבדל בין סוגי מדרסים?

התייעצות עם אנשי מקצוע מגלה שיש הבדלים שגם מטופלים יכולים לזהות בין סוגים שונים של מדרסים. הנה למשל כמה מתוכם:

1. סוג חומרי הגלם שבהם משתמשים — מדרסים פשוטים מיוצרים מחומרי גלם זולים. היתרון של מדרסים כאלה הוא מחיר נמוך, אך החיסרון הוא עמידות מוגבלת. בגלל שהעמידות של המדרסים מוגבלת, הם נשחקים מהר מאוד וכבר לאחר תקופה קצרה קשה להפיק מהם תועלת.

2. התאמה לכף הרגל — מדרסים פשוטים, שמכונים גם מדרסים גנריים, מתאימים לכל סוגי כפות הרגליים והם נמכרים לפי מידות. לעומת זאת, מדרסים בהתאמה אישית מותאמים לכל כף רגל בנפרד. כאשר מתאימים את המדרס לכף הרגל, אפשר למשל להתמודד עם מצבים רפואיים ספציפיים כגון קשת בכף הרגל, פלטפוס, לחץ על הבהונות והאצבעות וכן הלאה.

3. שיטת איסוף הנתונים — במדרסים רגילים ופשוטים הדגש הוא על פס ייצור. השימוש בפס ייצור מאפשר להכין כמה שיותר מדרסים בכמה שפחות זמן, אך הוא מונע את ההתאמה האישית למבנה כף הרגל ולצרכים השונים של כל מטופל. למעשה, התנאי הכי חשוב להגברת האפקטיביות של המדרס כולל התאמה אישית מלאה למאפייני המטופל.

כך מוצאים את המדרסים הנכונים

התאמה מדויקת למבנה כף הרגל היא כאמור משהו שכדאי לחפש כאשר משווים בין סוגים שונים של מדרסים. בשביל לוודא שמגיעים אל ההתאמה האופטימאלית, רצוי גם להכיר את ההבדלים בין מדרסים מותאמים אישית.

מדרס ביומכני למשל נועד לקבע את הרגל ולכן הוא מתאים למטופלים שסובלים מבעיות יציבה. לעומת זאת, מדרס ספורט עשוי גומי ומדרס לריצה מסייע בהתמודדות עם הפרעות שונות במהלך פעיות גופנית. לשם השוואה, מדרס לדורבן מותאם לכל מטופל רק לאחר אבחון דלקת בכרית כף הרגל ומדרס גרפיט קרבון מגיע ב-4 רמות קשיחות.

מה פערי המחירים בין המדרסים?

גם גברים ונשים שמבינים את החשיבות של מדרסים בהתאמה אישית לעומת מדרסים פשוטים נוטים להתבלבל מפערי המחירים. מצד אחד, מדרסים בהתאמה אישית אכן יקרים יותר מאשר אלו שנמכרים בחנויות רק לפי מידה. מצד שני, צריך לבדוק את התמורה בטווח הארוך ולא רק בטווח הקצר.

בטווח הארוך, המדרסים בהתאמה אישית שווים את ההשקעה. מדרסים בהתאמה אישית משפרים את איכות החיים, מונעים אובדן של ימי עבודה ועוזרים להתמודד עם סוגים שונים של כאבי גב, צוואר, מפרקים, ברכיים ועוד. כמו כן, מדרסים טובים יותר מחזיקים מעמד הרבה זמן ולכן לא צריך להחליפם.

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il

מכון אורטופדי ברמת גן המתמחה בייצור מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית https://dovikortho.co.il